, , ,

כץ, שמואל

KATZ, SHEMUEL

1926-2010

שמואל כץ- צייר  SHEMUEL KATZ –PAINTER

שמואל (אלכסנדר) כץ נולד ב1926 בווינה, אוסטריה. בנם של קלרה גרינוולד וישראל כץ, זמר אופרה וחזן. כילד למד נגינה על פסנתר ואהב לצייר ולשרבט. בן תשע החל ללמוד עברית בבית הכנסת הווינאי. בקוראו את ספרי הלימוד, התוודע לאיוריו של נחום גוטמן אמן ארץ ישראלי (קבוצת אגד), שליוו את הטקסט בספרים ללמוד העברית.

כשפלשה גרמניה הנאצית לאוסטריה (1938), הוברח הילד לבית משפחת גרינוולד, סבתו וסבו, בעיר מישקולץ שבהונגריה. כאן למד בגימנסיה הקתולית המלכותית הצטרף לתנועת "הצופים היהודיים ול"נוער הציוני"-תנועה שהשתייכה לציונים הכלליים. במישקולץ פגש לראשונה את הצייר שרגא וויל, דמות מרכזית בקריירה של כץ.

ב1944 גויס לעבודות כפייה ביוגוסלביה ובסלובקיה. בדצמבר של אותה שנה, עבר לבודפשט, הונגריה, ומצא מקלט ב"בית הזכוכית", בנין משרדים של מפעל זכוכית בבעלות יהודית. דיפלומט שוויצרי בשם קרל לוץ, קלט בבנין צעירים יהודים, ציידם בניירות ובמסמכים "מתאימים" ובכך הצילם ממחנות ההשמדה. על אף שלא למד ציור באופן ממוסד המשיך כץ לרשום את חוויותיו לאורך כל שנות המלחמה. כששוחררה הונגריה בידי הצבא האדום, 1945, הצטרף שמואל כץ לתנועת "השומר הצעיר".

וייל היה מנהל המחלקה הגרפית של ההנהגה הראשית של השומר הצעיר בבודפשט, וכשוייל חפץ לעלות ארצה הציע לכץ להיות הגרפיקאי והצייר של התנועה בהונגריה. כץ החל ללמוד אדריכלות בטכניון בבודפשט, לימודים שנקטעו עם החלטתו של כץ לעלות לארץ ישראל. יחד עם רעייתו נעמי הצטרפו לקבוצת מעפילים על האנייה "כנסת ישראל", זו נתפסה ע"י הצבא הבריטי. המעפילים הובלו למחנה מעצר בשם "קראולוס" ליד פמגוסטה שבקפריסין שם  שהה כץ כ10 חודשים. כץ תיעד את קורות המחנה ברישומים ובקריקטורות  והצליח לארגן תערוכה באחד האהלים, תחת הכותרת: "אמני מחנות הגירוש-קפריסין" תערוכה זו הוצגהשוב  בתל אביב ב 1948.

באוקטובר 1947 , קיבל אישור 'סרטיפיקט' לעלות ארצה. באוקטובר 1948 נמנה על קבוצת המייסדים של קיבוץ השומר הצעיר געתון שבגליל המערבי. כאן החל לצייר רישומים של נוף הקיבוץ החדש, נופי הגליל המערבי והעיר עכו. ב1949 הוזמן על ידי העיתון "על המשמר" והשבועונים "דבר השבוע" ו"במחנה" לפרסם איורים וקריקטורות. כץ הרבה לרשום חיילים בשירות הצבאי ואת חוויותיהם באימונים ובמחנות. החליף את הציירת רות שלוס, כמאייר השבועון "משמר לילדים" ובמסגרת זו החל לאייר את סיפורי הסדרה "חסמבה" שכתב הסופר יגאל מוסינזון. משם קצרה הדרך וכץ הוזמן לאייר את שמונת הספרים הראשונים של "חבורת סוד מוחלט בהחלט".

תערוכה ראשונה הציג בגלריה :"מקרא סטודיו"  (ברחוב אלנבי 56 ת"א). בין העבודות שהציג  " ארוחת בוקר בקיבוץ" (1951), ציור גואש על נייר (70×50סמ). עבודה צבעונית  בה שילב צבעים חמים ( שולחן העץ, הלימון והפירות ) וצבעים קרים מתכתיים- כלי ההגשה האפורים-לבנים.  "חצר געתון-המסגרייה"(1952), ציור בדיו וצבעי מים על נייר. מבנה המסגרייה, עמודי החשמל והגרוטאות שבחצר צוירו בקווי מתאר עבים ושחורים כשקירות המבנה והשבילים המובילים אליו בצבעי מים מונוכרומאטיים (צבע אחד הנע בין בהיר וכהה), ו"אטומים".

בעקבות התמדתו בעבודה בעיתוני "על המשמר" המליצה תנועתו , מפ"ם (השומר הצעיר), לאשר לכץ נסיעת לימודים לפריז, במימונה. כץ למד בבית הספר הגבוה לאמנות ה"בוזאר" בין השנים 1953-54והשתלם בהדפסים אמנותיים וציורי קיר וניצל את שהותו בפריז לסיורים במוזיאונים ובמרכזי אמנות בלונדון, ספרד ובווינה.

כשחזר ארצה בתחילת 1954 הזמין אותו הצייר שרגא וייל, ליצור עימו פרסקו גדול ממדים בחדר האוכל של קיבוץ "עין המפרץ". היצירה נחנכה בינואר 1955. (כשעין המפרץ בנו חדר אוכל חדש, 'קולפה' יצירת הפרסקו וכיום נמצאת בארכיון הקיבוץ) . שמואל כץ ניצל את הידע שלו בציורי קיר והרבה לעצב קירות בקיבוצו שלו, געתון. ב1954 יצר יחד עם חברו לקיבוץ האדריכל מנחם (מני) באר, כמה יצירות בטכניקה מיוחדת הקרויה "סגרפיטו". בציורים אלה ציפה האמן את הקיר בכמה שכבות טיח, לפעמים בצבעים שונים, ובטרם שהטיח התייבש, חרץ, או גרד בשכבות הטיח ובכך יצר ציור בגוונים שונים, למשל "מבראשית עד הלום" על מבנה הנשקייה בגעתון (1955)אשר במרכזה משפחה –אב עומד המחזיק בילדה ואם ישובה על האדמה מושיטה את ידה כלפיהם, או "משפחה בקיבוץ" ( תבליט בטון, גם הוא בשיטת הסגרפיטו) בכניסה המערבית לחדר האוכל ו "ציפורים ושיבולים"  תבליט בטון על חזית הרחבת חדר האוכל. סגנונו קווי נוטה להצרנה מגוונת בפרטים  ודגמיות רב גונית –כגון עלי  כותרות פרחים שאינם אחידים בגודלם או שמש בעלת 'פנים' (למשל בקיר הנשקייה ). בנוסף עיצב יצירות מאריחי קרמיקה "ציפור" "זוג רקדנים" ו"שמש" מאריחי קרמיקה במועדון לחבר (600X250 ס"מ). שער הברזל המולחם  של הקיבוץ גם הוא פרי עיצובו של כץ( 1960 ).

באמצע שנות ה50 בהשפעת קבוצת היוצרים של הריאליזם החברתי-סוציאליסטי, שרבים מהם היו חברי קיבוצים של השומר הצעיר, יצר כץ סדרה בנושאים חברתיים ובצבעוניו כהה . "מוכר הסברס במעברה" (1955) צבעי מים על נייר ובאותו נושא גם ציור שמן על  מזונית "מוכר סברס ורוכל במעברה" (1955 ),  "משפחה במעברה" (1955), שמן על בד ( 95×108'("ייאוש" (1955), שמן על בד ( 66. 5X92). המעברה, שמיקומה היה צמוד לגדר הקיבוץ פונתה, אך נותר פחון קטן שנימסר לכץ והיווה את ה"אטלייה" –סטודיו-הראשון שלו.

ד"ר חיים גמזו, מנהל מוזיאון תל אביב לאמנות, החליט לשלוח כמה מיצירותיו של שמואל כץ לבייאנלה השנייה לאמנים צעירים שבפריז( 1960). כץ זכה בפרס הראשון בתחומי האיור והאקוורל. ציור צבע מים ידוע שלו (הודפס גם בסדרה של הדפסי משי) הוא הציור של חופי הכנרת, מבט מהטיילת של טבריה. אקוורל בצבעים כלחלים שקופים, דמויות הדייגים וחכות בידם, היושבים על המזח בצבעוניות אפרפרה, כשברקע בתי העיר העתיקה של טבריה ועצי הדקל שברקע. גמזו אף הזמין את כץ לתערוכת יחיד במוזיאון ת"א, במשכנו ב"בית דיזנגוף" תערוכה אותה גמזו אצר אישיתב1964.

כ"צייר צבאי כתב" הצטרף כץ  ללוחמי צה"ל במבצע קדש(1956), במלחמת ששת הימים (1967), במלחמת יום הכיפורים( 1973) ובמלחמת לבנון הראשונה ( 1982). חלק מחוויות אלה מצאו ביטוי בספרון של רישומיו "לוחמי הבזלת" מהמערכה ברמת בגולן ובהדפסי רשת כדוגמת : "מזרעאת בית ג'אן". כצייר-כתב תיעד אירועים היסטוריים כדוגמת "משפט אייכמן" (ירושלים 1961), "שיחות השלום עם מצריים" (1978), ושיחות השלום בטאבה ( 1993).

כשרון האיור של כץ וחוש ההומור שלו שהתבטא ביצירת מאות קריקטורות ב"על המשמר" ובעיתון " מעריב", הביאו לפניות רבות אליו לאייר ספרים לילדים ולנוער מחד וספרים מאוירים למבוגרים כדוגמת: "בקצה הזרת" של אליעזר שמאלי, "הגלגל החמישי" של משה שמיר, ספרים של אפרים קישון, מנחם תלמי, שלום רוזנפלד ויוסי גמזו. איוריו אלה זיכוהו בסדרת בולי ישראל, בהבלטה של איורו האייקוני לספרה של לאה גולדברג "דירה להשכיר". כמו כן זכה בפרסים יוקרתיים כדוגמת: "פרס נחום גוטמן לאיור" (1985), וכן "עיטור אנדרסן לספרות ילדים"(1998). כץ גם תעד את חוויותיו כאדם וכאמן בספרים כגון: "גורלו של צייר –קו העובר בין אוסטריה, הונגריה וישראל" ספר שיצא לאור גם באוסטריה ובהונגריה . "חמישים שנות חיי קיבוץ בעין שוחקת" חוויותיו של אמן –קיבוצניק ברישומים וקריקטורות "שמואל כץ-ירושלים-ציורים ורישומים" תיעוד רישומיו וציורי האקוורלים הצבעוניים של נופי ירושלים. כץ עבר אירוע של שבץ מוחי ונפטר בביה"ח בנהרייה ב26 במרץ 2010.

מקורות לעיון

תמיר, טלי ונעם שכטר, 'ימי הדיו רטרוספקטיבה', קטץ תע. , משכן לאמנות עין חרוד, עין חרוד, 2013

כץ, שמואל,  'גורלו של צייר- קו העובר בין אוסטריה, הונגריה וישראל', ספרית הפועלים, תל אביב,  2003

כץ, שמואל,  'ארץ הקיבוצים – חמישים שנות חיי קיבוץ בעין שוחקת', ספרית הפועלים, תל אביב, 1998

כץ, שמואל, 'ירושלים –ציורים ורישומים ', שמואל כץ וספרית הפועלים, תל אביב, 1985

    כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ודוד גדנקן