, , , ,

שביט, רחל

SHAVIT, RACHEL (BENTWICH)

1929-

 רחל שביט (בנטואיץ') ילידת ירושלים (1929), בת למשפחת בנטואיץ הנודעת, שהיו מראשי התנועה הציונית בבריטניה. אלה שעלו לא"י היו אנשי חינוך (יוסף מנהל ביה"ס הריאלי, תלמה ילין) מדע ורפואה.כנערה צעירה, אוהבת ציור, למדה בסדנאות של אמנים ירושלמיים כגון יעקב שטיינהרדט איזידור אשהיים ומירון סימה והשתלמה במסלול מיוחד ב"בצלאל" כחלק מהכנה לבחינות הבגרות באמנות.

 בתום מלחמת השחרור, 1949, סיימה לימודיה בסמינר למורים בבית הכרם. בשנות ה50 למדה במכון אבני לאמנות, השתלמה במיוחד אצל המורים מרסלו-ינקו, אביגדור-סטימצקי ו יחזקאל-שטרייכמן. כשהצטרפה לבעלה בשליחות  בארצות הברית ( 1954-1956) למדה במחלקה לאמנות שבאוניברסיטת  ויסקונסין. כשחזרה ארצה החלה לנהל את הפעילות האמנותית של העיר רחובות וכן ריכזה את האולפנה לאמנות שבמרכז התרבות בעיר.לימים לימדה רישום וציור במכון אבני, במדרשה למורים ובסמינר הממ"ד למורים וגננות "תלפיות" בת"א.

לאחר מלחמת יום הכיפורים, התפתחה מגמה, בעיקר בקרב אמנים צעירים, למחאה פוליטית  באמצעות מייצגים ומיצבים אמנותיים. תגובה למלחמה ולאמנות המחאה הייתה התארגנות של ציירים ופסלים בני דור הביניים, יחד עם אמנים ותיקים וידועים, שייסדו את קבוצת אקלים. קבוצה שדגלה בציור הנוף המקומי.  האידיאולוג האמנותי של הקבוצה היה הצייר אליהו-גת אבל  סוד גלוי היה כי ה"מנוע", היוזמת, המפיקה של ימי ציור בטבע ושל ארגון תערוכות הקבוצה הייתה רחל שביט. כאמנית השתתפה בכל תצוגות ותערוכות קבוצת "אקלים".

יצירותיה של רחל שביט מתחלקות לכמה קבוצות. בבסיס יצירתה הנטייה לרישום בעיפרון ופחם. יצירות אלה מתרכזות בעיקר ברישום וציור של נופי ישראל, בדגש על נופי הגליל, אלה שבסביבות העיר צפת, נופי מדבר יהודה, עין גדי ובמיוחד רישומים שציירה בסביבות ביתה בזיכרון יעקב. קבוצה גדולה של רישומיה, בשחור, לבן או בצבע, הינם בנושא הסטודיו של האמנית .ציורי תפנים של סדנת אמן קלאסית (כן הציור, שפופרות הצבע והצנצנות, המכחולים) ולאחר שעברה לתל אביב ציירה סדרה  בנושא המראה הנשקף מחלונה. רישומי מרפסות, חלונות בתי השכנים, תריסים, גגות הבתים שליד, והסמטאות הנשקפות מחלון הסטודיו.

החל מאמצע שנות ה70 החלה האמנית לצייר  גם בצבעי אקריליק, יצירות בהן הקומפוזיציה הינה שילוב של רישום חופשי עם צורות גיאומטריות  ופלטה צבעונית בצבעים פסטליים. שתי עובדות בולטות בסדרות ציורי האקריליק: " גגות בצל בהדסה עין כרם (1978) והסדרה: "תריס עם צל " (1978-1980), בהן משקי אור וצל, ובעיקר השימוש בצבע הבד הלבן, המשתלב ודומיננטי בצבעוניות היצירה.

בנוסף ליצירתה האמנותית ועבודת ההוראה, שימשה רחל שביט כיו"ר "אגודת הציירים והפסלים" בת"א וכן יו"ר קריית האמנים בצפת (1997-2001).

מקורות לעיון:

 פישר, יונה ואירית הדר. "ציורים ורשמים" על יצירתה האמנותית של רחל שביט. הוצאה לאור:רחל שביט,2004                                                                                                    

 

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ודוד גדנקן