,

שביט, רחל(בנטואיץ')

RACHEL SHAVIT (BENTWICH)

1929

האמנותית של שביט, רחל(בנטואיץ')

 

RACHEL SHAVIT (BENTWICH)

1929

 

רחל שביט ילידת ירושלים (1929), בת למשפחת בנטואיץ הנודעת,שהיו מראשי התנועה הציונית בבריטניה ואלה שעלו לא"י היו אנשי חינוך ( יוסף מנהל ביה"ס הריאלי, תלמה ילין ) מדע ורפואה. כנערה צעירה ,אוהבת ציור,למדה בסדנאות של אמנים ירושלמיים כגון יעקב שטיינהרדט, איזידור אשהיים ומירון סימה. השתלמה במסלול מיוחד ב"בצלאל" כחלק מהכנה לבחינות הבגרות שלה בתחום האמנות.

 

בתום מלחמת השחרור, 1949, סיימה לימודיה בסמינר למורים בבית הכרם. בשנות ה50 למדה ב מכון אבני לאמנות,השתלמה במיוחד אצל המורים: מרסלו-ינקו, אביגדור-סטימצקי ו יחזקאל-שטרייכמן. לימים כשהצטרפה לבעלה בשליחות  בארצות הברית ( 1954-1956), למדה במחלקה לאמנות שבאוניברסיטת  ויסקונסין. כשחזרה ארצה החלה לנהל את הפעילות האמנותית של העיר רחובות וכן ריכזה את האולפנה לאמנות שבמרכז התרבות בעיר.לימים לימדה רישום וציור במכון אבני, במדרשה למורים ובסמינר הממ"ד למורים וגננות "תלפיות" בת"א.

לאחר מלחמת יום הכיפורים,התפתחה מגמה,בעיקר בקרב אמנים צעירים,למחאה פוליטית  באמצעות מייצגים ומיצבים אמנותיים. תגובה  לתופעה של מחאת הצעירים, הייתה התארגנות של ציירים ופסלים בני דור הביניים, יחד עם אמנים ותיקים וידועים,לייסוד קבוצה אמנות בשם  אקלים. הייתה זו בעיקר יוזמתה של רחל שביט. האידיאולוג האמנותי של הקבוצה האמנותית היה הצייר אליהו-גת אבל  סוד גלוי היה כי ה"מנוע",היוזמת, המפיקה של ימי ציור בטבע ושל ארגון תערוכות הקבוצה הייתה רחל שביט. כאמנית השתתפה בכל תצוגות ותערוכות קבוצת "אקלים".

יצירותיה של רחל שביט –בנטואויץ מתחלקות לכמה קבוצות. בבסיס יצירתה הנטייה לרישום בעיפרון ו פחם. יצירות אלה מתרכזות בעיקר ברישום וציור של נופי ישראל, בדגש על נופי הגליל, אלה שבסביבות העיר צפת, נופי מדבר יהודה, עין גדי ובמיוחד רישומים שציירה בסביבות ביתה שבזיכרון יעקב.קבוצה גדולה של רישומיה, בשחור, לבן או בצבע,הינם בנושא הסטודיו של האמנית. ציורי תפנים של סדנת אמן קלאסית (כן הציור,שפופרות הצבע והצנצנות,המכחולים). מיוחדים הם ציוריה על הסביבה החיצונית של הסטודיו, המראות שמתוכו. רישומי מרפסות, חלונות בתי השכנים,תריסים,גגות הבתים שליד, והסמטאות הנשקפות מחלון הסטודיו.

רחל הרבתה לצייר את נופי הארץ גם בצבעי שמן בעיקר על נייר, בסיס שאפשר לה ציורים גדולי ממדים.

החל מאמצע שנות ה70 החלה האמנית לצייר בצבעי אקריליק, יצירות בהן הקומפוזיציה הינה שילוב של רישום חופשי עם צורות גיאומטריות  ופלטה צבעונית בצבעים פסטליים. שתי עובדות בולטות בסדרות ציורי האקריליק :" גגות בצל בהדסה עין כרם (1978) והסדרה : "תריס עם צל " (1978-1980), בהן משקי אור וצל, ובעיקר השימוש בצבע הבד הלבן, כצבע משתלב ודומיננטי בצבעוניות היצירה.

בנוסף ליצירתה האמנותית ועבודת ההוראה, שימשה רחל שביט כיו"ר "אגודת הציירים והפסלים" בת"א וכן יו"ר קריית האמנים בצפת (1997-2001).

רחל שביט. הוצאה לאור:רחל שביט,2004