, , , ,

רייזמן, אורי

REISMAN, ORI

1924-1981

אורי רייזמן (ריזמן) יליד קיבוץ תל יוסף בינואר 1924. הוריו הגיעו לקיבוץ מרוסיה בעליה השלישית במסגרת גדוד העבודה. ב 1928 עברה משפחת רייזמן לתל אביב ובשנים 1930- 1932 שהו בפריז לצורך לימודי הנדסה של אבי המשפחה.

את לימודי הציור החל רייזמן בסטודיו של הצייר יצחק פרנקל (1939). את לימודיו בגימנסיה העברית "הרצלייה" סיים  בשנת 1942 ויצא להכשרה של שנה בקיבוץ יגור. ב 1943 נימנה עם מייסדי קיבוץ בית הערבה, לחוף ים המלח. כשעבד, מטעם הקיבוץ, כפועל בחברת האשלג בסדום, הכיר את מזל חמדי, ירושלמית שהגיעה לקיבוץ נגבה. הזוג  נישא וב1947 נולדה בתם: אסנת.כשפונה קיבוץ בית הערבה, בתקופת מלחמת השחרור, הצטרף עם העוזבים למקימי קיבוץ כברי שבגליל המערבי. כאמן, צייר רייזמן את נופי בית הערבה ואת תחילת ההתיישבות בכברי הגלילית. לציורים אלה קרא: "התקופה העכורה".

בין  1951-1953 למד בבית הספר לאמנויות יפות בפריז והשתלם  בנושא: "אמנות מונומנטאלית" אצל האמן: ז'אן סוברבי. בפריז גרה ויצרה אז "קולוניה" ישראלית שכללה, בין השאר, את לאה ניקל, מיכאל גרוס ואליהו גת. חזרתו של רייזמן לקיבוץ כברי עברה בקשיים רבים, יש להזכיר כי בשנות ה50 לא ראו בקיבוץ את האמן כחבר יצרני, אדרבא היו שראו בחברים הציירים או פסלים "טפילים". הוא  נלחם להקים סטודיו כמו גם על זכותו ל 2-3 ימי עבודה בשבוע לצורך יצירתו. לימים הוסכם בין האמן למזכירות הקיבוץ, כי חלוקת הזמן תהא: חודש שלם יוקדש לציור ולאחריו חודש לעבודות המשק לפי דרישת סדרן העבודה. רק כעבור 20 שנים הכירו מוסדות קיבוצו-ביתו, באמנותו, כמקור פרנסה מלא ולגיטימי ואפשרו לצייר להקדיש כל זמנו לציור.

רייזמן הוזמן להציג מעבודותיו בתערוכות של אמנים חברי קיבוצים, תצוגות שנערכו בקיבוצים  גבעת ברנר ועין חרוד (1955). הנושא אותו בחר להציג מציוריו היה "הווי הקיבוץ". הציג ציורי שמן כדוגמת : " הפעוטון בכברי" (1950) ו: "החליבה" (1954). ב1958 הציג עם קבוצת העשרה בבית האמנים בירושלים.

תערוכת יחיד ראשונה נערכה לאמן בגלריה "צ'ימרינסקי" בתל אביב (1964). הנושאים שהציג היו 'נוף' ו 'אישה יושבת'. כעבור שלוש שנים חזר האמן להציג בגלריה "צ'ימרינסקי" בתערוכת יחיד. מרבית היצירות עסקו בנופים. רמז לנושא עתידי ביצירתו הופיע על גב ההזמנה לתערוכה. שם הדפיס ציור של עירום-נוף ושל דיוקנו העצמי.

ב 1970 הזמין מוזיאון חיפה את רייזמן להציג תערוכת יחיד. שני מוטיבים עיקריים הוצגו לקהל "אישה-הר"  ציור של רכסי גבעות בצבעים חמים (חום ואוקר) ובמרחק מהציור "מתגלה" לצופה דמות של אישה שוכבת. לימים נושא זה חזר בוריאציות שונות בציוריו. בתערוכה במוזיאון חיפה הציג גם כמה מציוריו על סמטאות ירושלים. נושא שאהב לצייר בביקוריו אצל משפחת רעייתו הירושלמית, ביניהם: "ליד נחלת אחים" ו" חומות ירושלים" ציור שמן על בד.

 בשנים 1971-1972 שהה בפריז. ב1974 הצטרף לקבוצת אקלים, קבוצה שנוסדה ביוזמת אליהו גת ורחל שביט בתקופה שלאחר מלחמת יום הכיפורים. הקבוצה דגלה בשימת דגש על זהות ישראלית בתרבות ישראל בכלל ובציור הישראלי – כולל התייחסות לנוף המקומי. רייזמן  נהג לצאת עם חברי הקבוצה לצייר בטבע (הרי הגליל בסביבת צפת ואזור מדבר יהודה בסביבות עין גדי). הייתה זאת הקבוצה האמנותית היחידה שרייזמן הצטרף אליה והציג עימה כמעט בכל תערוכותיה. תערוכה אחת הזכורה במיוחד הייתה בגלריה ANSDELL  שבלונדון –אנגליה.

כשנפטרה מזל רעייתו (1980) יצר רייזמן סידרה של ציורים תחת הכותרת: "נופי אבלות". כעבור שנה (1981) יזמה גליה בר אור אוצרת ראשית ומנהלת המשכן לאמנות בעין חרוד תערוכת יחיד  לאורי רייזמן, ובעקבותיה גם תערוכה בגלריה "גורדון" בת"א.  בעקבות שתי התערוכות החלה התעוררות של אוצרי המוזיאונים ושל אספנים  מרכזיים לרכישת יצירותיו של האמן. ב1989 אצר יגאל צלמונה תערוכת יחיד של הצייר במוזיאון ישראל.

תערוכה רטרוספקטיבית רבת הקף מיצירותיו, שלוותה בספר-קטלוג נערכה ונאצרה במשכן לאמנות בעין חרוד  ע"י גליה בר אור (1988).

אורי ריזמן נפטר בינואר 1991 .

באוקטובר 2004 ועד סוף ינואר 2005, ביוזמת פרופ' מוטי עומר ז"ל נערכה תערוכה גדולת ממדים מיצירותיו במוזיאון תל אביב. אוצרי התערוכה היו: אלן גינתון ויונה פישר. התערוכה לוותה בקטלוג מקיף ובו כלולים גם מאמריהם של: אלן גינתון, גליה בר אור, ד"ר דומיניק לוי-איזנברג, פרופסור מוטי עומר ז"ל, ויצחק ליבנה.

פרסים: 1988-פרס בנק דיסקונט לאמן ישראלי (מוזיאון ישראל),1989-פרס ההסתדרות לציור ופיסול (ע"ש נחום גוטמן).

 

 מקורות לעיון:

פישר, יונה ואלן גינתון, אוצרים. אורי ריזמן-רטרוספקטיבה. תל אביב: מוזיאון תל אביב לאמנות, 2004.

 

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ודוד גדנקן