, , ,

בזה, רוברט

Beze (Bezer), Robert

1908-1998

רוברט בזה (בזר)

צייר ופסל בעל סגנון הנוטה למופשט בצבעים ספוגי אור ובחומרים פיסוליים מסורתיים ומצויים (רדי מייד). בזה נולד באתונה ולמד בפנימייה באיסטנבול. בגיל 16, לאחר מות אביו נדרש לפרנסת המשפחה. לאחר שעבד ולמד באקדמיה באתונה במשך שנתיים למד ועבד כשוליה אצל מורה לציור שהצליח לעורר את אהבתו של בזה לים ולדייג. ב1929, בן 21, זכה בפרס הלאומי של יוון לציור,ב1934הגיע לישראל והצטרף לאגודת הציירים והפסלים. ב1941 התגייס לצבא הבריטי ושרת ביחידת הסוואה, ואף זכה לפרס ראשון של חיילים ציירים שהוצגה בחלב שבסורה,אולם עזב את הצבא לאחר זמן קצר.

ב1946 זכה להכרה גם בישראל כשקיבל את פרס דיזנגוף בפעם הראשונה(ושוב ב1966). ב1948  הצטרף לקבוצת 'אופקים חדשים' אשר חבריה המרכזיים  שאפו להתחבר למגמות אירופאיות באמנות, בעיקר למגמות שנטו למופשט, מגמה שחפפה את התפתחות סגנונו של בזה בסוף שנות הארבעים. ציוריו באותה העת  מבוססים על קומפוזיציות צבעוניות ובהן דימויי נוף ואדם הנארגים בשטיחי צבע אור זוהרים.

בזה הרבה לצייר בצבע מים (אקוורל), בעל תכונת השקיפות אשר תרמה להעצמת האור בציורו שנחווה והתפרש כ 'ים תיכוני'. באותה העת החל בפיסול מחומרים מורכבים-ברונזה,מתכות ועץ,לרוב פסלים בעלי צורות מופשטות.

משנות ה-50 כתמי הצבע הופכים למרכיב דומיננטי בציוריו וזאת על חשבון דימויים פיגורטיביים בציורי הנוף שהפכו לנושא מרכזי ביצירתו.נופי הצפון,צפת, וחיפה, העיר והים, ומתווסף גם היבט מבני,גיאומטרי של מפרשים צבעוניים,שקופים,וספוגי אור.

לאחר התערוכה הרביעית של אופקים חדשים, 1952, פרש מהקבוצה. ב1954 נסע לפאריז ובחזרתו הציג בביתן הציירים והפסלים, 1955. במחצית השנייה של שנות החמישים ועד 1961, עבד בפאריס שם פיתח את התעניינותו בפיסול ובתבליט בחומרים מצויים, (רדי מייד). לעיתים פסלים אלו  בעלי אופי פוליטי מחאתי : "לא" (1961), המורכב מברזל מנוקב מירי כדורים מהם 'זורם' צבע דם, מאוורר ובתי מנורה התורמים לתנועה ודרמה של אור צל.

נפטר ב1998.

מקורות לעיון:

בלס, גילה (אוצרת), רוברט בזה: צייר ופסל(1908-1998 ), קט. תער. מוזיאון תל אביב לאמנות, תל אביב, 2010 .

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ורבקה נ. שוסטרמן