, , , ,

קופפרמן, משה

KUPFERMAN, MOSHE

1926-2003

משה קופפרמן (1926-2003),יליד העיירה ירוסלב שבגליציה. כנער גורש עם משפחתו ע"י הגרמנים. המשפחה נדדה להרי אורל ומשם לקזחסטאן. בתום המלחמה (1946) חזר לפולין ומשם למחנות העקורים  "שארית הפליטה" שבגרמניה. עלה לישראל 1948, והיה ממייסדי קיבוץ השומר הצעיר "לוחמי הגטאות".

כקיבוצניק העוסק גם בציור, התאפשר  לו ללמוד עם חיים אתר (אפתקר) בקיבוץ עין חרוד, אמן שסגנונו היה שילוב בין פיגורטיביות  וצבעוניות הבעתית. אתר התייחס בעיקר לנוף האנושי והטבעי באיזור עין חרוד.

קופפרמן השתתף גם בקורסים לציור של התנועה הקיבוצית (אז בקיבוץ נען),בהדרכת האמנים זריצקי וסטימיצקי, מהבולטים בציור המופשט הלירי ומיוזמי תנועת קבוצת אופקים (אפקים) חדשים. למורים אלה הייתה השפעה רבה על סגנון יצירתו של קופפרמן, שהפך עם הזמן, לצייר מופשט. סגנון זה היה המאפיין הייחודי שלו לאורך שנים.

בעבודתו בקיבוץ היה בנאי ומומחה בטפסנות בנין. למומחיותו זו הייתה השפעה דומיננטית על סגנון יצירתו האמנותית. בציוריו השתמש ב'שפכטלים', גלגיליות, סרגלים, ניירות דבק, ומברשות. סגנון עבודתו התבלט במשטחי צבע קוויים, אנכיים  ואופקיים. ציוריו נבנו משכבות צבע "עמומים" במרקם צבעוני מונוכרומטי, כשהונחו על הבד שכבה על גבי שכבה. לפעמים לקווי השתי והערב, הוספו כתמי צבע חזקים (סגולים, אדומים או חומים) ככתמי ונקודות הדגש על המשטח הבסיסי. דוגמא בולטת לכך היא בסדרת יצירותיו "השבר והזמן" "די קריעה" משנת 1999.

הסגנון הקווי היה אמנם מופשט, אבל מתוכנן היטב כמעשה אדריכל בניה. יצירותיו היו למעשה הדור החדש במופשט  הישראלי שלאחר דור המופשט הלירי של "אופקים חדשים", אולם בדומה לרעיון תיעוד הליך היצירה בשכבות הצבע של זריצקי למשל, כך גם אצל קופפרמן ניתן לייחס לרבוד השכבות ביצירתו תיעוד משך  הליך היצירה –ביטוי לזמן אצור.

חוקרים בתולדות האמנות הישראלית נטו לפרש את סגנון יצירותיו בהקשר לחוויות השואה. המחשבה הייתה כי הקווים בציוריו הינם ביטוי סמלי לגדרות תיל, לבגדי האסירים במחנות הריכוז או לפסי הרכבת. קופפרמן דחה פרשנות זו מכל וכל וטען כי סגנונו הוא ציורי נטו, מה עוד שלא חווה אישית את איימי השואה.

לראשונה הוצגו ציוריו בתערוכת אמני הקיבוצים 1952, בגלריה לאמנות שבקיבוץ נען. בשנת 1963 הוזמן קופפרמן יחד עם קבוצת אמנים צעירים (אורי ליפשיץ, תומרקין, אריה אזן) להשתתף בתערוכה מיצירות אמני "אופקים חדשים", שנאצרה במשכן לאמנות בעין חרוד, לכבוד ולרגל וועידה בינלאומית של מבקרי אמנות שהתקיימה בישראל.

מוזיאון ישראל הציג תערוכה רטרוספקטיבית של יצירות בטכניקות מגוונות  מהשנים 1962-2000. באצירת יונה פישר. הוצגו יצירות בדיו על נייר, שמן על בד, עיפרון וגרפיט על נייר. בלטו הסדרה: " עם ביירות-אחרי ביירות" (1982) וציורי השמן על בד בסגנון הייחודי בשם "לזכרו של יצחק רבין" (1995).

קופפרמן זכה בפרסים יוקרתיים בתחום האמנות הפלסטית:

 "פרס סנדברג " ממוזיאון ישראל בשנת 1972,"פרס חיים גמזו" ממוזיאון תל אביב שנת 1991    "פרס אויגן קולב לאמנות הגרפיקה" ממוזיאון ת"א  לשנת 1998,והיוקרתי בפרסים " פרס ישראל לאמנות" לשנת 2000.

לאחר פטירתו נפתח בקיבוץ לוחמי הגטאות "בית משה קופפרמן" בו גלריה לתערוכות מתחלפות, תצוגה של מיטב יצירותיו לאורך השנים ולאחרונה נפתח לסיור המבקרים הסטודיו בו עבד ויצר.                                                                     

מקורות לעיון:

אוסף משה קופפרמן,  קטלוג. עין חרוד:  המשכן לאמנות בעין חרוד, 2012.

פישר, יונה , עורך. כל הדרך ועוד פסיעה, משה קופפרמן: עבודות מ 1962 עד 2000 .ירושלים: מוזיאון ישראל, 2002. 

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ודוד גדנקן