, ,

קבוצת לימבוס

LIMBUS GROUP

קבוצה אמנותית, נוסדה על ידי חמישה בוגרי המחלקה לצילום של בצלאל מחזור 1990: דפנה איכילוב,יעל ביבר, אייל בן דב, יהודית גואטה וגליה גור- זאב (ביבר ובן דב פרשו ב1997). הפעילות הסדורה כקבוצת 'לימבוס' ממאי 1992 בגלריה "לימבוס-מקום צילום",  מקלט עירוני בר"ח בן יהודה. רשומה גם כעמותה "העמותה לקידום הדימוי הצילומי".

החמישה, בוגרי מחזור 1990 של בצלאל, חשו כי למרות התחזקות מעמד הצילום האמנותי בשנות השמונים של המאה העשרים בארץ (ביה"ס קמרה אובסקורה, גלריה בורוכוב, הגלריה הלבנה), אין הצילום תופס מעמד ראוי בתרבות החזותית אמנותית בישראל ואין לעוסקים בצילום אמנותי די מקומות חשיפה. מקום הגלריה במקלט וניהולו השיתופי בידי האמנים  נתפס כסמל לגישה אלטרנטיבית  בשדה האמנותי  הממוסד. השם 'לימבוס' מתייחס לא רק לחוויית הירידה למקלט תת קרקעי אלא גם למצב שאיננו מקובע.

בשלשת עשרה שנות פעילותה, עד 2005, שמשה הגלריה לפרויקטים קבוצתיים משותפים ולתערוכות של אמנים אורחים בהם נבדקו גבולות התיאוריה והמעשה בין הצילום ובין האמנות הפלסטית. בין הפרויקטים המשותפים של הקבוצה "חלל חדר", 1992, מיצב שעסק בצילום וזיכרון, "אטלנטיס", 1994, מיצב שהתייחס לחללי תצוגה, ו"אתה תותח –צלמיות של גבריות" ( "גובלנים של רמטכ"לים"), 1997, חמישה עשרה צילומים של 15 הרמטכ"לים של צה"ל (עד 1997) מעובדים בהדפסת צבע המחקה דגם גובלן . סדרה זו של איכילוב, גואטה וגור-זאב בלבד, הוצגה  בביתן לאמנויות, רמת השרון. (כיום באוסף מוזיאון ישראל, ירושלים).

הפרויקטים והתערוכות זכו לסקירה במדיה ולדיון תרבותי שתרמו להנכחת הצילום כחלק מהעשייה האמנותית בארץ.  על אף שהגלריה נסגרה ב2005, ערכו איכילוב, גואטה וגור זאב תערוכה ללא גלריה, 'יצרו' ספר "לימבוס, מקום, צילום" שיצא לאור ב2008. הספר מכיל צילומים נבחרים של אמנים אשר נענו להזמנה באינטרנט לתרום דימויים בנושאי המקום והחברה בישראל. בספר מאמר של טלי תמיר וראיונות עם האמניות.

מקורות לעיון:

איכילוב, ד., גואטה י., גור זאב ג., לימבוס. מקום. צילום, הקיבוץ המאוחד, תל-אביב, 2008.

 

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ורבקה שוסטרמן