, ,

קבוצת זיק

ZIK GROUP-SPARK

קבוצה בין תחומית, ירושלמית, שנוסדה ב1985 ומאז 1990 פועלת כארגון ללא מטרת רווח. רוב המייסדים והמצטרפים הראשונים לפעילויות היו בוגרי בצלאל, ביניהם : שרון קרן, יובל רימון, אהוד אבן ז"ל, לאנס הנטר, יואב רכס, מיכה אזולאי, אלי אלישר.

מאז הקמתה משמרים חברי הקבוצה דפוסי פעולה מרכזיים כגון פגישות שבועיות קבועות ו תכנון משותף של פרויקטים בין תחומיים המשלבים, פיסול לסוגיו , תנועה, קול-כולל מוזיקה, וכיום גם הפקת סרטים.

שם הקבוצה, זיק, מבטא את תפיסת האש הניצתת כסמל לניצוץ ההשראה  האמנותית  וכתופעה פיזית  מרהיבה, נשגבת ומכלה המציתה חזונות רוחניים, ביניהם אמנותיים.

המופע-ניתן גם לכנות אותו אירוע-  הראשון שזכה לתהודה גדולה היה ב1985  במסגרת פסטיבל עכו לתיאטרון אחר והתקיים על חוף עכו בפני הציבור הרחב. חברי הקבוצה הציבו זיקית מעץ  באורך 17 מטרים-שהובלה מירושלים- וחברו לה זבוב מתכת שהצית את הזיקית תוך כדי תנועה על כבלים, כשברקע קול נקישות של משתתפים על פחי זבל. נושא האש מרכזי במופעי הקבוצה, אם במופעי הכיליון של בעלי חיים שונים-נמר עץ  1987,חרגול 1989, ואם בתנורי הקרח שהוקמו ונמסו בגרמניה, רוסיה ובמוזיאון ישראל ,ירושלים ב1991. ניתן לומר, כי אחת התוצאות החזותיות של  פעילות הקבוצה עם אש, בעיקר בשריפת פסלי ענק היא יצירת 'ספקטקל' –חוויה מרהיבה  ומאיינת (מהמלה אין-) של תודעת הצופה.

מאז 1994 החלו חברי הקבוצה לארגן וליצור  מופעי פנים (בחללים סגורים), המשלבים תהליכי יצירה של הרכבה ופירוק אובייקטים בחומרים וטכניקות מגוונים תוך תנועה ויצירת קולות –כולל מוזיקליים. הקבוצה מתייחסת לדימויים הנוצרים בפעילות כזו כאל  'קולאז'. למשל ב'אנרזיק'  1995, יצרו והפעילו חברי הקבוצה 'מבנים פיסוליים' באזורים שונים של חלל המופע. פעילות האובייקטים הפיסוליים נתפסה כפעילות של מכונות תעשייתיות שמטרתן  אסתטית .

באופנים השונים של בנייה ופירוק ביצירות הקבוצה יש מן הרפלקסיבי(התייחסות עצמית) לעצם ההליך האמנותי –להתהוות-היצירה.

פעילות הקבוצה כוללת גם תכנון  מיצבים לחללים, יצירות שבהן אלמנט הספקטקל-המופע המרהיב- והמופע התיאטרלי מעובדים לסמל על ידי פעילות שקטה של הצופה-  ב2001 למשל, הקימה הקבוצה מיצב במוזיאון ישראל, ירושלים, שכלל פחים צבועים בצורת פריסקופ ממנו ניתן לצפות בהר הרצל מתוך חלל המוזיאון.

מקורות לעיון:

בן שאול, דפנה,עורכת. קבוצת זיק:עשרים שנות עבודה. ירושלים,2005 .

 

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ורבקה שוסטרמן