, , ,

קבוצת התמר (קואופרטיב)

HATOMER (COOPERATIVE) GROUP - THE PALM TREE CO-OP

קבוצת אמנים, שהציגה ב"תערוכה האמנותית הראשונה בארץ ישראל"  בגימנסיה הרצלייה, אפריל, 1920 וב"תערוכה האמנותית התמידית בארץ ישראל" 1921- 1922  באולם נווה שאנן (היום באזור נחלת בנימין מוהוליבר). חברי הקבוצה, שהיו ידועים גם כ'יפואים' היו: יצחק פרנקל,  יהודית (אידה) קונסטנטינובסקי, יוסף קונסטנטינובסקי (קונסטנט) אשר הגיעו ארצה מאודסה ב1919 ב אנייה רוסלן, לייב הלפרין, ומרים חד-גדיא (ניסנהולץ), גם היא הגיעה עם משפחתה מאודסה ב1912 ולמדה בבצלאל מ1912-1917.

חברי הקבוצה היו מאוחדים בשאיפתם לשלב את האמנות המודרנית, פוסט אימפרסיוניסטית וקוביסטית, ביצירה מקורית יהודית עברית  בארץ ישראל, וזאת בהמשך לאווירה התרבותית הפתוחה באודסה והשפעת המודרניזם על הציירים היהודים שם. היוזמה להקמת הקבוצה הייתה של יעקב פרמן אספן אמנות, פעיל תרבותי וציוני, שהגיע ארצה אף הוא ב1919 באנייה רוסלן. התאגדותם של חברי הקבוצה כקואופרטיב הייתה במסגרת משרד העבודה של הפועל הצעיר ובכרטיס הביקור נאמר כי החברים עוסקים בעבודות כגון קישוט אדריכלי ואיורים וכי בית המלאכה נמצא ביפו-נווה שלום. בנוסף, נתנו חברי הקבוצה שיעורים בפנסיון של גימנסיה הרצלייה: אידה קונסטנטינובסקי  והלפרן -פיסול, פרנקל וי. קונסטנטינובסקי -ציור, מרים חד-גדיא -עבודת בטיק, (אם כי לא ברור היכן למדה את המלאכה). בדירה ששכרו עם פרמן בסמטת בית הבד ביפו גם קשטו כדים ערביים למכירה –אם כי ליזמה זו לא הייתה הצלחה גדולה.

"התערוכה האמנותית הראשונה  ארץ ישראל" שאורגנה על ידי פרמן, מי שהיה בעל ניסיון בארגון תערוכות של אמנים באודסה, ויוסף קונסטנטינובסקי , נפתחה ביום חמישי י"ג ניסן תר"פ למשך שבוע. מתוך הסכם שנערך בין חברי הקבוצה ופרמן עולה כי פרמן תרם לתערוכה יצירות מאוספו הפרטי שהביא מאודסה. האוסף הנמצא בידי בני משפחת פרמן כולל כמאתיים יצירות בסגנון פוסט אימפרסיוניסטי וקוביסטי. היצירות של פרמן נועדו למשך קהל ולא עמדו למכירה. חלק מהאוסף נרכש מהאמנים היהודיים אשר הציגו בתערוכות  "הליגה הארצישראלית להפרחת האמנות " שאורגנה על ידי אגודת האמנים העברית באודסה בין  1907-1917. מהקטלוג   לתערוכה התל אביבית עולה כי  פרמן תפס את התערוכה כהמשך לפעילות הליגה באודסה אשר שאפה להציג אמנות יהודית –עברית מודרנית כמאפיין להתחדשות התרבותית לאומית. אמני התמר תרמו מיצירותיהם וגם שץ מנהל בצלאל השתתף בתערוכה על אף סגנונו האקדמי היותר שמרני.

מסוף  1920 אמני התמר התפזרו לדרכם: הלפרן עזב לווינה ומשם  לרוסיה (הוצא להורג ב1934). פרנקל והזוג קונסטנטינובסקי נסעו לקהיר משם המשיך פרנקל לפאריז ב 1920 והזוג קונסטנטינובסקי הגיעו לפריז ב1923. חד גדיא נסעה לוינה ב1921 . אולם פרמן הציג מיצירותיהם בגלריה שהקים באולם נווה שאנן ושאותה כינה "התערוכה האמנותית התמידית בארץ ישראל" (פעלה בין 1921-1922).

במחקר נתפסת קבוצת התמר והתערוכות בהן הציגה כאלו שבטאו לראשונה את המגמות המודרניות של הפוסט אימפרסיוניזם והקוביזם כפי שנלמדו באודסה,  לעומת הסגנונות השמרניים שנלמדו בבצלאל. ציונה תג'ר, בין התלמידות הידועות שלמדו אצל קונסטנטינובסקי ופרנקל בשנות פעילות התמר, עברה ללמוד בבצלאל 1920-1923 ומסוף 1923בפאריז, שם למדה בהמלצת קונסטנטינובסקי אצל אנדרה לוט הקוביסט.

מקורות לעיון נוסף:

בלס,גילה,"אוסף יעקב פרמן וראשית המודרניזם בציור הישראלי(1920-1922) ",קתדרה לתולדות ארץ ישראל ויישובה,יעקב שביט (עורך)יד יצחק בן- צבי,ירושלים,ח' 7,תשל"ח(1978-1977),177-202.

וייסקון, לסיה (אוצרת) ,"פריזאים" באודסה,קט. תע., מוזיאון לאמנות רוסית, רמת גן, 2006 .

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ורבקה שוסטרמן