, , , ,

פלדי, ישראל

PALDI, ISRAEL

1892-1979


ישראל פלדי (פלדמן ), יליד העיירה בברדיאנסק – אוקראינה (1892).הוריו היגרו לשוויץ, ביתם היה מקום אירוח לסטודנטים ציונים ובין באי ביתם: הד"ר בוגרשוב והד"ר מוסינזון, שלאחר עלייתם ארצה היו ממנהלי הגימנסיה העברית "הרצלייה".ב1909  כשמלאו ל פלדי 17 שנים, עלה לארץ ישראל בגפו. לפרנסתו עבד בחקלאות אצל איכרי רחובות, ראשל"צ ובאר יעקב. בביקור שערך ביפו, פגש את הצייר שמואל הירשברג, ממוריו הראשונים של בצלאל בירושלים. פלדי הראה לו מציוריו והירשברג  המליץ עליו בפני בוריס שץ.  שץ הבין כי הצעיר בעל כשרון הציור הוא דלפון אולם  בסופו קבל את פלדי ללימודים ב"בצלאל".

שנתיים למד אמנות ותוך כדי לימודיו היה מעורב בוויכוחים שבין התלמידים והמורים, על סגנונות האמנות שנלמדו במוסד. תלמידי "בצלאל" נחשפו לצילומים של אמנות מודרנית בעיקר כשהתאפשר להם לעיין בספרי אמנות ובאנציקלופדיה אמנותית שהובאו מחו"ל ושאפו להכיר סגנונות אלו מקרוב. פלדי הצטרף ל"מורדים" כנגד שיטת ההוראה וכשנדרשו התלמידים להתחייב ובכתב על משמעת עתידית ורובם חתמו, סרב פלדי לחתום ועזב את  "בצלאל".

ב 1911, בעזרת סיוע כספי מאחיו, החליט לצאת לאקדמיה לאמנויות יפות במינכן כדי להשתלם אצל האמן הוגו פון האברמן שבתקופה זו החל לצייר בסגנון הבעתי. פלדי הושפע מהכוון ההבעתי אליו נחשף במינכן.

בפרוץ מלחמת העולם הראשונה החליט פלדי לנסות לחזור ארצה אולם  נאלץ לשהות בעיר קונסטנטינופול בתורכיה.  שהייתו שם נמשכה כל תקופת המלחמה. לפרנסתו לימד ציור  בבית הספר היהודי "עזרא" וכן לימד את השפה הגרמנית בגמנסיה העברית בניהולו של ד"ר מרכוס. כיוון שהיה חסר תעודות נעצר מדי פעם והושלך לכלא . פרנסי הקהילה היהודית הצליחו לשחרר אותו  מכיוון שהיה מורה במוסדותיהם.

לאחר המלחמה חזר לא"י (1920), והחל להורות ציור בבית הספר לילדי העובדים וכן בגימנסיה העברית "הרצלייה". בעבודת ההוראה התמיד עשרות שנים, בעיקר כי ראה בה בטחון סוציאלי-כלכלי.

בשנות ה20 התרכז בכמה נושאי יצירה כגון: הדייגים ומפעילי הסירות, הפועלים בשדות החקלאיים, הדיליז'אנסים (הכרכרות דאז), דמויות החלוצים  ו נופי הארץ. ביצירות האלה עדיין ניכרת השפעת האכספרסיוניסטים הגרמנים שלעבודותיהם נחשף בעת שהותו במינכן. פלדי צייר בצבעים חזקים ומודגשים .

 פלדי השתתף בתערוכה הראשונה ב"מגדל דוד " בירושלים (1921)  וכן בתערוכת "אגודת אמנים עברית" (1922).

 ב1923 פלדי נסע לפריז.  לקח עימו ממבחר ציוריו והציג אותם בפני עמיתים  וסוחרי אמנות. כשקיבל ביקורת שלילית מאד מאחד הסוחרים, יש הסוברים כי נטש את עבודותיו במלון וחזר ארצה. אם כי אין ראיות ממשיות בעניין הנ"ל. כשחזר הציג  תערוכת יחיד ראשונה בבית הספר "למל" בירושלים וכן תערוכת יחיד בגימנסיה הרצלייה בת"א.

לימים (1926) הצטרף פלדי לקבוצת "אמנים ישראליים מודרניים" והציג עמה בצריף של תיאטרון "אוהל" בת"א.  עם קבוצה זו חזר והציג גם בשנת 1927.( על חברי הקבוצה נימנו בין השאר: ציונה תג'ר, י. פרנקל, יוסף זריצקי, מנחם שמי (שמידט), ראובן רובין, אריה לובין). פלדי טען כי 'עכשיו קשה מאד ללכת אחרי החוקים של אור וצל, כמו בציוריו של ליאונרדו דה וינצ'י….הרב גוניות שישנה עכשיו לא דומה לאותם חיי השקט הכפריים שהיו אז. התמונה המודרנית מוכרחה להיות פשוטה' 

 בעקבות התערוכות בצריף ה"אוהל" הזמין התיאטרון את פלדי לעצב  את התפאורה למחזהו של הרמן הרמאנס "הדייגים". עבודה זו דרבנה את פלדי ליצור סדרה של ציורים גדולי ממדים בנושא: "דייגים ביפו". עבודות "תיאטרליות" המתארות את מאבק הדייגים במשברי הים הסוערים בצבעים חזקים וקווים דינאמיים.

בשנת 1928 נבחר פלדי לתפקיד מזכיר "אגודת הציירים והפסלים" שהחליטה להעביר את מרכזה מירושלים לתל אביב. שתי התאגדויות של קבוצות אמנים אפיינו את סוף שנות ה20 . קבוצת "אגד" ובה וותיקי האמנים הארצישראליים ( ראובן ,זריצקי, תג'ר, מלניקוב, ליאו פיין, גליקסברג ). הקבוצה הנוספת הייתה של בני הדור השני  באמנות המקומית ונקראה בשם מסד. בקבוצה זו פעלו, בין השאר: סטימצקי, ארוך, הנדלר, צבי שור , לבנון, קוסונוגי, פלדי. הקבוצה לא הייתה הומוגנית בסגנון צייריה. ב 1930 השתתף פלדי בתערוכה השניה של קבוצת "מסד".

בשנות ה40  חל שינוי ביצירותו כשהחל לשלב אלמטים קולז'יים בעבודותיו. על בדי הציור הדביק אבני חצץ, חרוזים, צדפים  או חלקי חבלים. כשנשאל על השינוי בשימוש בחומרים מעבר לצבע ,השיב כי הוא אוהב מאד לפסל  ויש בו געגועים לחומר. בחצר ביתו שברחוב הירקון בת"א, היה בונה ומפסל כעין חיות ים משונות ומוזרות. חיות מוזרות הפכו למוטיב מוביל בנושאי הציור של פלדי בשנות ה50 ו ה60.

פרשנים ראו בכך השפעה של כ40 נסיונו כמורה לציור לילדים. לצד נושאים אלה החל לצייר גם  עבודות בסגנון מופשט. מנהלי המוזיאונים אהבו את ה"מהפיכה" היצירתית.  ד"ר חיים גמזו ( שהיה תלמידו של פלדי בגימנסיה הרצליה),ערך לפלדי תערוכה במוזיאון תל אביב ו כשפלדי חגג 80 להולדתו, נערכה לו גם תערוכה במוזיאון ישראל בירושלים.

פרסים בהם זכה פלדי: פרס על עיצוב התפאורה להצגת "הדייגים " -1926 , פרס דיזנגוף לאמנות הציור והפיסול (עיריית ת"א)- 1943,פרס דיזנגוף לאמנות הציור והפיסול (עיריית ת"א)-1953 ,פרס דיזנגוף לאמנות הציור והפיסול (עיריית ת"א), 1959 .

 "דגים" ישראל פלדי, שמן

ישראל פלדי, דגים, שנות ה-60,שמן על בד,  X3522ס"מ.

מקורות לעיון:

 צלמונה, יגאל. 100 שנות אמנות ישראלית. ירושלים: מוזיאון ישראל, 2010

  שנות ה20 באמנות ישראל. מרק שפס ואחרים, עורכים. תל אביב: מוזיאון תל אביב לאמנות, 1982           

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ודוד גדנקן