, ,

פינס, יעקב

PINS, JACOB

1917-2005

 יעקב פינס, אמן חיתוך עץ ותחריט עץ אשר העניק מראה מודרני להדפס בארץ, נולד בגרמניה (הקסטר) ועלה ארצה ב1936. בין 1941-1945 למד את טכניקת ההדפס בסטודיו של יעקב שטיינהרט בירושלים, שם הטמיע את מסורת חיתוך העץ הגרמני אקספרסיוניסטי והתחבר לקבוצת האמנים ואנשי רוח יוצאי גרמניה.

בשנות ה 40 המוקדמות ניכרת השפעתו של שטיינהרט בנושאים של פינס למשל,בתיאור סמטאות העיר וגם בפלטה  האפלולית של  תחריטי עץ (בהם קווים משוקעים בעץ החתוך לרוחבו מופיעים כקווים לבנים בהדפס). בתחריט כגון "נוף עם עננים ועץ",1944,ניתן לזהות גם את השפעתו של ואן גוך בעץ המתעוות על רקע שדה חיטה ועננים כבדים ברקע. מראה הנוף אינו ניתן  לזיהוי כנוף ישראלי או כנוף של מקום אחר.

בין 1945-1947 מתאר פינס  את נופי ירושלים האנושיים והפיזיים  ויוצר סדרות הקשורות למוות וחורבן של יהדות אירופה במלחמת העולם השנייה. בסדרת "אפוקליפסה",1946, בא לידי ביטוי סגנון חדש ואישי, המאופיין בדרמה הנוצרת  ממרכוז האור-צל, לבן ושחור, במשטחים, בשילוב קווי תנועה הבעתיים.

 שילוב הצל כצורה במחבר (קומפוזיציה), התחושה של עומק והשטחה בו זמניים בעיצוב חלל התמונה, והדפסי צבע חיוניים של בעלי חיים המופיעים מ1950, מצביעים על התעניינותו של פינס בהדפסים יפאנים אותם החל לאסוף מ1945.

 לאחר ניסיונות בסוגי צבע  ונייר  שונים העדיף פינס צבע המבוסס על מים ונייר יפאני. בהליך ההדפסה השתמש בלוח עץ (מצע) נפרד לכל צבע, לוחות עץ שפינס ליקט מכל הבא ליד, כולל מרהיטים ישנים ומושלכים.

משנות החמישים מופיעות דמויות בנות זמן, 'מודרניות' ביצירתו התורמות לרענון מסורת  ההדפס. ב"ויכוח", 1953, נצפים גברים מוסווים בחליפות וכובעים שחורים מטילים צללים מוארכים  לצד חתול המטיל את מימיו.

 החל מ 1956 החל ללמד את מקצועות הרישום וחיתוך העץ בבצלאל. בשנות ה60  המוקדמות התנסה בציור בצבעי שמן אולם במחצית השנייה של שנות ה60 חזר ליצור הדפסים בעלי חזות מודרנית  של דמויות אדם אורבניות, ביניהם "אשה עם כובע", 1986, או בעלי חיים בקווים חדים וצבעים גרפיים. בנוסף המשיך לעבד מוטיבים מסורתיים במסורת ההדפס כגון אגמים ודיוקנאות. בדיוקנאות של מכרים ושל עצמו קיימת דיאלקטיקה בין הבעתיות צבעונית (גם בשחור-לבן) ופירוט ריאליסטי "דיוקן עצמי עם סוודר אדום" (אולי מחווה לצייר רובין).

מקורות:

פרי- להמן, מאירה (אוצרת). פינס: חיתוכי עץ,1942-2000. ירושלים:מוזיאון ישראל,2000 .

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ורבקה נחמני שוסטרמן