, , ,

בלייר, אורי

BLAYER, URI

1971-

אורי בלייר, יליד רמת גן (1971), בוגר בית הספר לאמנויות "תלמה ילין". התגייס לנח"ל כחבר גרעין "גימל" שייעודו השתלבות בקהילה של העיירה "מצפה רמון" שבהר הנגב, תוך שאיפה להנחיל לתושביה ערכים אמנותיים. תוך כדי שירותו כנחלאי במצפה רמון, החל לצייר את נופי הסביבה בדגש על הנוף המדברי, מכתש רמון וכד'. במשך כשש שנים הקדיש את זמנו לשהייה באתרים מרוחקים בנגב וציור בשטח. זוהי דרכו הייחודית כאמן מאז ועד עתה. בלייר אינו נוהג לצייר סקיצות או לצלם את הנופים ולהביאם אל הסטודיו כדי לעבד אותם לציורים. הוא נושא עימו את כן הציור, הבדים, צבעים, מכחולים ושאר ציודו של אמן אל השטח עצמו. תקופה ארוכה שהה באזור "בורות לוץ", מקבץ של 17 בורות מים ליד הר רמון שבהר הנגב. לפרקים חזר למצפה רמון וכן שהה זמן מה באזור שדה בוקר.

בשנת 1996 נסע  להשתלמות לארה"ב ללמוד ציור ב: "ARTS STUDENTS LEAGUE" שבניו יורק ובהמשך השתלם אצל האמן לנארט אנדרסון ב:"BROOKLYN COLLEGE". אנדרסון מוכר בישראל כמורהו של הצייר ישראל הירשברג, שאכן היה זה שהמליץ בפני אורי בלייר להשתלם אצלו.

בתום לימודיו בניו יורק, עבר בלייר לאי מאויי שבמדינת איי הוואי. הבחירה באי מרוחק זה נבעה משילוב שני תחביביו של האמן, הציור וגלישת גלים. שם  הרבה לצייר את  המצוקים לחופי הים, המפרצים כדוגמת "מפרץ הצבים" וכמובן משברי הגלים שכה אופייניים לאיי הוואי. סדרת ציורי הוואי היו שונים מאלה שיצר בישראל. אוצרי האמנות המקומיים ראו באורי בלייר צייר מקומי "ותיק" ( 14 שנים שהה באיים) ומוערך. אוצרי המוזיאון הלאומי בהונולולו "HAWAI STATE ART MUSEUM"  רכשו יצירה שלו לאוסף הלאומי. בהמשך אותה תקופה עבר האמן ליצור באי קאוואי. ביקור במפעלי הסוכר שנסגרו חשפו אותו לאוסף של גרוטאות של מכונות וגבב של פסולת תעשייתית, אלה עלו על בד הציור ב"ציורי המצבורים " ובציורים של חלקי מכונות זרוקים. בכל שנות שהותו בניו יורק ובאיי הוואי, הרבה אורי בלייר להציג תערוכות יחיד ולהשתתף בתערוכות קבוצתיות. חלקן של תערוכות אלה היו בגלריות ובמוזיאונים באיי הוואי וחלקן ברחבי ארה"ב בעיקר בקליפורניה, אוקלהומה, ניו יורק  וטקסס. מדי שנה נהג בלייר לבקר בארץ לתקופה של כמה חודשים, ירד דרומה וצייר נופי נגב ומדבר. תערוכת יחיד בנושא ה"נגב" הציג בדצמבר,2007, בגלריה "גולקונדה" בתל אביב. 

בשנת 2011 עזב את הוואי וחזר לישראל. בשובו לישראל, התיישב בלייר בערד שהיוותה עבורו בסיס ליציאה לציור נופי מדבר יהודה. אתר המצדה ריתק את האמן, מנהל הגן הלאומי שהבחין בדבקותו של בלייר בציורי המצדה, "סיפח" אותו למעשה לצוות התפעולי של המקום ובכך אפשר לאמן הגעה נוחה לאתר וכן את האפשרות לשהות על פסגת המצדה ובאתרים הסובבים את האתר. השהות הארוכה במצדה וסביבותיה, הניבו סדרה ייחודית של עבודות שנושאן המצדה, נופי מדבר יהודה וים המלח. נושאים מיוחדים היו: "הכנסייה הביזנטית שעל המצדה", "המחנה הרומי השמיני למרגלות ההר", "נופי הצוקים", "הר אלעזר". כולם ציורי שמן על בד שצוירו בשטח.  סדרת ציורי המצדה הוצגה בתערוכת יחיד בשם "מצדה-נוף ואדמה" בקיץ 2012 בגלריה "רוטשילד אמנות" בתל אביב.

ריכוז ציורי הר הנגב, אזור מצפה רמון, בקעת תמנע, שדה בוקר, מדבר יהודה והמצדה, אתגרה את אוצר התערוכות רון ברטוש והוא אצר תערוכה שכותרתה "אורי בלייר-לודוויג בלום –שני ציירים במדבר". שני ציירים ריאליסטים בתקופות רחוקות ושונות. לודוויג בלום שצייר בשנות ה30 -ה50 של המאה העשרים רצה כי ציורי הנופים שלו יהיו כעין תיעוד של ארץ ישראל על מגוון נופיה. ציורי המדבר של לודוויג בלום היו בעיקר במדבר יהודה, מבט על הנוף המדברי מחד כמו גם מבט לעבר ירושלים ממדבר יהודה. האוצר רון ברטוש רואה באורי בלייר הצעיר, מעין ממשיך דרכו של בלום, כאילו הוא צועד באותם שבילי מדבר: " המדבר הוא כעוגן בחייו של אורי בלייר וכאלו הם ציורי המדבר ביצירתו. הסגנון הימאימפרסיוניסטי, ציורי הנוף כמו שהם בדגש על השתקפות ענני האבק היוצרים כעין עננה ברקעי הציור ".

בשנים האחרונות בלייר עבר להתגורר במושב דישון בגליל העליון וכיום הוא גר בקיבוץ בפסגת הרי הגליל, נוכח נופי "דרום לבנון". בשנים האחרונות הנופים הדומיננטיים ביצירתו הם נופי עמק החולה ורמות נפתלי. ציור ידוע שלו הינו  "נוף מושב דישון", שבו חלק מבתי המושב נתונים  באור בהיר ואחרים יחד עם הצמחייה מטושטשים-כמו כוסו בצבעי ערפילים, עשן, ואבק.  הציור צויר באור ה 'שקוף' של שעות הבוקר המוקדמים  כשהערפילים עדיין על הקרקע. ה"גליליות" יש עומק של חיבור לחקלאות, לאדמה ולהתיישבות הגלילית.  בעת שהותו במושב דישון הוסיף למגוון ציוריו גם את הנושא הקלאסי של "טבע דומם". התקופה הגלילית מאופיינת בהשתחררות מהציור הריאליסטי המדויק ומעבר לכיוון של חלקים מופשטים. גם סדרת הציורים הגליליים זכו לתערוכת יחיד של אורי בלייר תחת הכותרת  "תחת שמי הצפון " שהוצגה גם היא בגלריה "רוטשילד אמנות" (פברואר-מרץ 2014).

נוף מושב דישון אורי בלייר

נוף במושב דישון שבגליל העליון

2014 ,שמן על בד40סמX70סמ

בלייר אורי מדבר יהודה

אורי בלייר

{{בלייר-אורי-'מדבר-יהודה'}}

   "אבני בראשית למרגלות המצדה"

מקורות לעיון:

 URI BLAYER-קטלוג תערוכת "נגב", גולקונדה אמנות, תל אביב, דצמבר 2007-ינואר 2008.

בורשטיין, דרור (אוצר), "מצדה-נוף ואדמה" רוטשילד אמנות, תל אביב, 2012.

בלייר, אורי "ציורים" קטלוג הוצאת רוטשילד אמנות, תל אביב, 2013.

ברטוש, רון "אורי בלייר-לודוויג בלום-שני ציירים במדבר" ,2014.

 

                            

 

2012, שמן (מתוך סדרה של ציורים בנושא מצדה) רותי,עורכת.סולם חבלים. תפן:מוזיאון הפתוח בגן

התעשיה בתפן ובגן התעשיה בעומר,2000.

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ודוד גדנקן