, , , , ,

בינדר, צילה

Zila , Binder

1919-1987

בינדר, צילה, 1919-1987, Zila , Binder

נולדה בעיר ווילנה, פולין, ועלתה ארצה עם משפחתה בשנת 1933, בהיותה בת 14. עוד בפולין היה לאביה וסבה בית מלאכה לכריכת ספרים, וכאשר עלו ארצה פתח אביה בית מלאכה דומה ועם מותו ב-1941 המשיך אותו אחיה אברהם בינדר (שאח"כ פרש מעבודתו והיה צייר). לכן היה לצילה קשר עמוק לספרים ואין זה מקרה שבראשית דרכה האמנותית נודעה יותר כמאיירת ספרים, במיוחד ספרי ילדים, וגם מאיירת כרזות, הן כרזות בשירות המדינה והן כרזות להצגות תיאטרון. בנעוריה היתה חברה ב"שומר הצעיר", בגדוד "עין שמר" יחד עם חברים שהפכו אח"כ למפורסמים בתחום התיאטרון והכתיבה, כמו שמואל בונים, בנימין גלאי, משה שמיר ועוד. מאוחר יותר ישבה עם אותם חברים בבית הקפה המפורסם "כסית" שבו נהגו לבלות אנשי הבוהמה מתחום הספרות והתיאטרון. שם פגשה במשורר נתן אלתרמן (שהיה נשוי לשחקנית רחל מרכוס) והתאהבה בו והם הפכו לנאהבים. היא שמרה לו את אהבתה עד ליום מותה.

בינדר מעולם לא עזבה את תל-אביב וחייה התנהלו בין התחום הצר של שדרות חן לרחוב דיזנגוף. היא היתה צנועה מאד ושקטה, אך אהודה על כל חבריה, רובם אנשי רוח ואמנות מבאי "כסית", וזכורה על ידם כמי שישבה שם כל הזמן בצלו של אלתרמן ורשמה. אך בינדר לא רק רשמה ואיירה אלא גם ציירה בצבעי שמן ופנדה ובאקוורל. ב-1950 הציגה את ציוריה ב"מקרא סטודיו"; ב-1963 הציגה ב"בית האמנים" בתל-אביב (ברחוב אלחריזי); והתערוכה האחרונה בחייה התקיימה ב-1968 בגלריה ע"ש צ'מרינסקי בתל-אביב. על אף שאיוריה לספרים מוכרים וידועים מאד, ציורי הצבע מוכרים פחות, ולמרות שהציגה בכמה תערוכות, הביקורת מיעטה להתייחס אליה כאל ציירת. לאחר מותו של אלתרמן ב-1971 הפסיקה לצייר והחלה לדעוך. לאחר מותה ערך לה אחיה, אברהם בינדר, תערוכה בגלריה "גלאי" ורוב ציוריה נמכרו במחירים סמליים. עבודותיה התפזרו עוד בטרם צולמו ותועדו כראוי. היא הורישה את נכסיה וציוריה לרשות מוסד אלתרמן, שהיום הוא חלק ממרכז קיפ לחקר הספרות העברית באוניברסיטת תל-אביב. כיום מצויים רוב הציורים במשכן לאמנות בעין חרוד.

מקורות:

ורשבסקי מיכל, צילה בינדר – ציירת, עבודה סמינריונית המצויה בתיק אמן ב"בית ציפר".

שמיר, משה, צילה בינדר רישומים וציורים, הקיבוץ המאוחד, תל-אביב, 1989.

וורד שחור

בינדר, צילה, ורוד שחור, רישום ואקוורל, 24X17 ס"מ, מרכז קיפ לחקר הספרות העברית אוניברסיטת תל אביב (המשכן לאמנות, עין חרוד).

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ורות מרקוס