, ,

בארי, טוביה

BEERI, TUVIA

1929-

טוביה בארי (טוביאס בראון) יליד העיירה טופולצ'אני –סלובקיה (1929). מלחמת העולם השנייה פרצה בעודו ילד. בשנים 1942-1945 נדד ברחבי הונגריה, נס מפני המשלוחים למחנות ההשמדה. בארי מצא מקלט זמני בבודפשט, כשזו נכבשה בידי הצבא הסובייטי (1945) והוא הועסק בעבודות כפיה בשרות הצבא האדום. תוך כדי טיפול בתחמושת צבאית, ארע פיצוץ שקטע חלק מזרועו השמאלית. כשחזר לסלובקיה מולדתו, מצא את אימו בברטיסלאבה ויחד חזרו לעיירתם-טופולצ'אני.
בשנת 1946 הצטרף לקבוצת בני נוער חברי השומר הצעיר. עם קבוצה זו עלה ארצה והצטרף זמנית לקיבוץ מענית (1948). נימנה על מייסדי קיבוץ השומר הצעיר "להבות חביבה" (1949), חברותו בקיבוץ נמשכה כ11 שנים והוא עזב את הקיבוץ לתל אביב בתחילת שנות ה60.
החל לצייר בביתו שבמשק, ציוריו הראשונים (1955-1957), רבים מהם בנושא העיר. אלו היו ציורי שמן קלאסיים בצד סידרה של מיניאטורת בצבעי אקריליק של נופים עירוניים. היה גם ניסיון מצידו לציורים בסגנון מופשט, כנראה בהשפעה הדומיננטית של אמני "אופקים חדשים", היה זה לתקופה קצרה בלבד.
בשנים 1956-1959 למד בארי במכון לאמנות "אורנים". מורו הראשון היה הצייר יעקב וקסלר ובהמשך למד עם מרסל ינקו ועם הפסל יחיאל שמי.בסיום לימודיו הוסמך כמורה לאמנות ולמלאכה (1959).
לאחר שעזב את הקיבוץ ועבר לת"א, השתלם בסדנה  של וקסלר, במיוחד למד את טכניקת תחריט הנחושת בדגש על תצריב האקווטינטה (אפקט המושג באמצעות פיזור גרגרי אבקה של שרף עצים על לוח המתכת וחימום הלוח. בתהליך הצריבה נקודות השרף "מגינות" ומונעות מהחומצה לצרוב את המשטח כולו). בשלהי שנת 1961 יצא האמן לפריז, שם השתלם אצל האמן הידוע ג'וני פרידלנדר בטכניקות השונות של תצריבי הנחושת. למד גם את שיטת הדפסי הליטוגרפיה (הדפס אבן) ב"אקול דה בוזאר".
בארי חזר לישראל ב 1963 ולימד את טכניקות ההדפס האמנותי ב"בצלאל" ובסדנת ההדפס במכון אבני לאמנות "מכון אבני" ( 1963-1984). ב1965 יסד את סדנת ההדפס בבית האמנים בתל אביב ובשנת 1970-1 את הסדנא בקריית האמנויות בפריז.
יצירותיו הן שילוב של אלמנטים פיגורטיביים עם קומפוזיציות של צורות גיאומטריות. אהבתו לנופים, בעיקר מדבריים, מוצאת ביטוי באמצעות צבעים חמים מונוכרומיים. חלוקת המשטחים ביצירותיו מאתגרת את הצופה בהסתכלות קרובה מחד, בו הוא מבחין  בטכניקת הצריבה ומאידך בהתרחקות מההדפס כדי לראות את הרישום העדין והווירטואלי של הנושא המצוייר: "פריחה קיצית, "סלעים לבנים", "צמיחה", "אדמה אדומה", "קרע בשמים". הפורמטים עליהם עובד האמן הינם בד"כ קטני ממדים, תערוכתו תחת הכותרת: "עבודות קטנות" הוצגה בבית האמנים בת"א.
יחד עם רפי לביא וקבוצת אמנים צעירים היה בין מייסדי קבוצת "10+", השתתף בשתי התערוכות הראשונות ופרש. לימים הסביר כי פרישתו הייתה רצונו בעצמאות אמנותית ולא בתכתיבים של הקבוצה.
תערוכת היחיד הראשונה של בארי נערכה בגלריה כץ בת"א (1961) ובהמשך תערוכות יחיד והשתתפות בתערוכות קבוצתיות בארץ ובאירופה. תערוכה רטרוספקטיבית באצירתו של פרופ' אברהם רונן ,נערכה בשנת 2008 במוזיאון ת"א לאמנות.

טוביה בארי זכה בפרסים ובאותות כבוד רבים.הפרס ע"ש יוסף מילוא –בשנת 1968, מדליית זהב בביאנלה הבנ"ל השלישית בפירנצה בשנת 1972 פרס מוזיאון התנ"ך בתל אביב בשנת 1982, מדליית "אינטרדרוק" בעיר לבוב שבאוקראינה -1990
תעודת כבוד על מפעל חיים מ"אגודת האמנים" בשנת 2001 .

 

טוביה בארי, "קומפוזיציה", שנות השבעים, הדפס אקווטינטה ( תחריט נחושת), -66X50 ס"מ

מקורות לעיון:

בארי, טוביה. במהלך הזמן. תל אביב: אגודת האמנים תל אביבוהמרכז,2002.
רונן, אברהם. טוביה בארי-האחדות שבריבוי. תל אביב: מוזיאון תל אביב לאמנות,2008.

 

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ודוד גדנקן