, , ,

עזי, אסד

AZI, ASAD 

1955

אסד עזי, יליד שפרעם (1955) בן למשפחה דרוזית. למד בתיכון בכפר אתא ובתום לימודיו התגייס לשירות צבאי בצה"ל. אביו של אסד נפל בעת שירותו הצבאי בתחילת שנות ה50, בנו אסד לא זכה להכירו. סיים תואר ראשון באמנות באוניברסיטת חיפה (1980), ולימודי תואר שני באוניברסיטת תל אביב (1981). לצד היצירה האמנותית, עסק בהוראת אמנות במכללת בית ברל (מ1987), במכללת תל חי, בבית הספר לאמנות מימד בת"א (1996-9) ובמכללת קיי בבאר שבע (2001-3). בשנת 2007 העניקה לו מכללת בית ברל דרגת מרצה בכיר וכעבור שנתיים התמנה לחבר בוועדת המינויים של המכללה.

אסד פעיל מאד בקהילה האמנותית והיה מהיוזמים ומקימים של קבוצת "רגע" (קבוצת אמנים ישראליים, אשר שמה לה מטרה ליצירה אמנותית בעלת מטען תרבותי מקומי הקרוב. בחלק מיצירותיהם מהיצירות של חברי הקבוצה התרסה כנגד ה 'אליטיזם המערבי-בורגני' . אסד וכמה מחברי הקבוצה הרבו ליצור עבודות בעלי אפיון מזרחי. בשנת 1986 נבחר על ידי האוצר יונה פישר להשתתף בקבוצת האמנים שייצגה את ישראל בביאנלה ה6 בוונציה.

הסטודיו של אסד עזי נמצא תמיד בתחום של תל אביב-יפו. אין בכך התנתקות מהתרבות המשפחתית-דרוזית, אותה ינק בשפרעם, עיר הולדתו. בשיחה עם אוצר כמה מתערוכותיו מאיר אהרונסון, מנהל מוזיאון ר"ג אמר: " אני בהחלט רואה עצמי כיום, כרשף של התנגשות של שתי תרבויות", "התנגשות" זו בולטת בסדרות רבות של יצירותיו . עובדה זו ניכרת בכמה מתערוכות היחיד הידועות של אסד למשל ב"דפי זהות" תערוכתו במוזיאון ר"ג (מאי 1988), שנושאה היה הפורטרט האישי-עצמי. בסדרה ציורים אקספרסיביים בצבעוניות חזקה ומגוונת המבטאים את 'הדרמה האנושית' בה מצוי האמן, ציור פורטרט 'קלאסי' כנגד המסגרת האוריינטליסטית בסגנון הערבסקה. ב "מסע אל תולדות" (ינואר 1999), הציג מקבץ ציורים בטכניקה של צבעי אקריליק על נייר בנושא העירום ( כולל של האמן עצמו), המתכתבים  עם יצירות של אמנים מרכזיים בתולדות האמנות המערבית כגון: בוטיצ'לי,פיקאסו, וקים ואן דונגן.

תערוכה רבת הקף הוצגה במוזיאון לאמנות ישראלית ברמת גן (2009) תחת הכותרת:  "אבא שלי חייל ".במרכז התצוגה יצירות של אסד בעקבות  צילום שנשאר במשפחתו לאחר נפילת אביו. ציורים אלה הוצגו תחת הכותרת:"אין דבר יותר חי מאבא מת". בתערוכה הוצגו חמש קבוצות  נוספות של ציורים להן נתן האוצר את הכותרות: "אהובים לנצח",  "הרוכב",  "ונוס מיפו", "כאבי הידע"  ו"הרדי מייד בתצלום ובחפץ".

עזי הציג בתערוכות יחיד והשתתף בתצוגות קבוצתיות גם  מחוץ לערים הגדולות: בקיבוצים, בישובים קטניםת בפריפריה, בירושלים המזרחית, ברמאללה, בטמרה ובנצרת.

במסגרת תערוכות קבוצתיות הציג בכל רחבי אירופה, החל מהביאנלה בוונציה, בסנט פטרסבורג, בפרנקפורט ובשטרסבורג.

מקורות לעיון:

אהרונסון, מאיר (אוצר), אבא שלי חייל, אסד עזי, המוזיאון לאמנות ישראלית, רמת גן, 2009.

אהרונסון, מאיר (אוצר), "דפי זהות",עזי אסד, המוזיאון לאמנות ישראלית,רמת גן, 1988.

 

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ודוד גדנקן