, , ,

בן עמי, אורנה

BEN AMI, ORNA

1953

אורנה בן עמי-פסלת ORNA BEN AMI-SCULPTURE

ילידת רחובות (1953). התגייסה לצה"ל בשנת 1971 והייתה הכתבת הראשונה בגלי צה"ל. לאחר שירותה הצבאי הייתה כתבת ועורכת חדשות ב"קול ישראל". למדה היסטוריה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים (1973-1976). החל משנת 1982 ניהלה מחלקות ליחסי ציבור, פרסום והדרכה בתחום המלונאות והחלה ללמוד עיצוב תכשיטים וצורפות במרכז להכשרה טכנולוגית בירושלים.

היצירה בחומרים מתכתיים שבעבודת הצורפות הובילה לפיסול. בעת שהותה בוושינגטון די. סי –ארה"ב, 1990-1992, למדה פיסול בCORCORAN SCHOOL OF ART. כשחזרה לישראל למדה "תולדות האמנות" באוניברסיטת תל אביב,  (1999- 2003).

הברזל הנו  חומר הגלם העיקרי ביצירתה. מאז שהחלה לפסל במתכת הקשה (1994) , יצרה והציגה עשרות רבות של פסלי ברזל בגדלים שונים כולל פסלי חוצות שהוצבו במוסדות וברחבי ישראל. בן עמי הציגה תערוכות יחיד בארץ, בארצות הברית, באיטליה ולאחרונה במקסיקו. הריתוך בברזל נחשב בדרך כלל ל 'עבודה גברית', הפסל יעקב דורצ'ין קרא לאמנים המפסלים "פועלי פיסול" בדגש על הפעולה הפיזית הקשה בסוג זה של יצירה אמנותית. אורנה בן עמי אוהבת את עבודת "המסגרות", את המאתגר שבעבודת ריתוך המתכות .

חנה קופלר, אוצרת חלק מתערוכותיה של בן עמי והמלווה אותה שנים רבות  גורסת כי בן עמי מעבדת את הברזל  ל 'חומרי נפשה'. במאמר :"חיים, מוות, אהבה, פרידה, זיכרון, געגוע. . . " שכתבה  במבוא לספר "אורנה בן עמי -20 שנות פיסול בברזל" כתבה: "כל מסכת יצירתה של אורנה בן עמי היא מסע ארוך ומתמשך מן הסמוי מן העין אל המודע והנגלה. את "חומרי הנפש" שלה, המירה כבר בראשית דרכה בברזל ומיקדה את המבט ואת הקשב אל צדו הנסתר של החומר הקשה". "כשאתה מציב מולך את מגוון פסליה של אורנה לאורך השנים , אתה מבחין כי הנושאים עימם מתמודדת היוצרת הם למעשה האלמנטים הרוחניים שבהיסטוריה האישית שלה. בפסליה הראשונים הנציחה את נופי ילדותה. היא "לשה" בעדינות את הברזל בקו מתאר דק ויצרה את "עץ הברוש" את " מגדל המים" ואת עץ ההדר שבחצר ביתה. פסלים של ברזל מרותך, רצועות מתכת עדינים כעין רישום קוי על דף נייר".

בהמשך יצרה האמנית סידרה של פסלי מתכת של חפצים ורהיטים מתוך ביתה: "הסעודה" יצירה המציגה שולחן אוכל וסביבו 4 כסאות ישיבה כולם מפיסול של ברזל מרותך, "עוגת יומולדת" (ברזל מרותך 2009), "רקמה" (ברזל מרותך 2008), ""PIECE OF CAKE(2011), " בובת נייר-עבר זמנה" (2009) ועוד.

יצירות רבות של הפסלת הן ייחודיות בכך שהן מאתגרות את הצופה, בניסיון לפענח את היצירה, האם זו צורה מופשטת שחבוי בה מסר של היסטוריה משפחתית או אולי נושא הנשיות? ב "סבא שמוליק" (2009) ערימה של ספרים ואלבומים המונחים זה על זה כשעליהם מונחת מקטרת עישון . יצירה ייחודית, בעלת רקע של סמל יהודי מובהק היא: "קריעה" (1996). חלק של חולצה שבוצעה בה קריעה הנהוגה בטקס הלוויה, כשצווארון החולצה מעומלן ומחובר בטבעיות לחולצה ה"קרועה". מחד סגנון מופשט למחצה של שני חלקי מתכת מחוברים, ובו בעת  חלק הצווארון המעומלן והקרע במתכת מלמד על היבט סוריאליסטי בנושא של סמל אבלות ביהדות. דואליות סגנונית שכזאת ניבטת גם בפסל חוצות שהוצב בקרית אונו לזכרה של המשוררת יונה וולך בת המקום. "יונה וולך-דיוקן של משוררת. שני גושי ברזל (גובה 3 מטרים) העומדים זה מול זה, בעל היבט מופשט אולם בצפייה ממרחק  באלמנטים המתכתיים ממרחק נגלה  סילואט של פניה של המשוררת שבתי העיר, בה נולדה גדלה ונפטרה, נשקפים דרכה.

בן עמי יצרה פסלים גדולי ממדים, במקומות ציבוריים נוספים -מהידועים ביניהם : "יושבים בצל" בגני תקווה, יצירה מברזל מרותך (2014), "קיבוץ גלויות" במשכן בית הנשיא בירושלים, מברזל, נחושת ופליז (1998), "רוח במדבר" –פסל המוצב בעיר ערד, מברזל מרותך (1998), "תמיכה " בבי"ח ברזילי באשקלון , יצירה מברזל מרותך (1997). " עוברי אורח" 11 פסלי קיר בתחנה המרכזית החדשה בירושלים, ברזל מרותך (2001).

בן עמי "לוקחת" את הברזל למחוזות אחרים, תחת ידיה הוא לובש צורה של חומרים אחרים, כפי שניתן לראות ב: "בת שש-דיוקן עצמי" (2001), קרטון הפוך, מפוסל מברזל, המוצב על הרצפה ומכסה ילדה החבויה בו כשרק רגליה הקטנות מציצות משולי הקופסא המפוסלת . "זיכרונות" (2004) מתקן לאיסוף נייר משומש הנעוץ על מסמר מזדקר. על המסמר "נעוצים" ניירות ואלבום ישן. 'זיכרונות הבית' מופיעים כמזוודה שהצמיחה שורשים ובכך מבטאת את הניגוד בין הנייד לקבוע. תיקי בית ספר, מיטת סוכנות עם מזרון מקופל המסמלת נטישה, שמלת מלמלה, בובת סמרטוטים שנשכחה.

בשנה החולפת (2014), הציגה האמנית תערוכה מקיפה במחסן 2 בנמל יפו, תצוגה שלוותה בהופעת ספר מקיף בשם "20 שנות פיסול בברזל". המוטיב הייחודי בתערוכה היה הצגה של סדרת צילומים משפחתיים, שהיוו בסיס וחלק אינטגרלי ל"פסלים משלימים" לתמונות. השילוב היווה קומפוזיציהלא שגרתית. לדוגמא: "לחיים (2014) צילום של מסיבה משפחתית כשעל השולחן המצולם בקבוקי המשקה והגביעים שהינם פסלי מתכת. "חיה, אמא והניה", צילום של אמה של אורנה ודודותיה כשתכשיטיהן נוצרו ממתכת מפוסלת ונראות כחלק טבעי של הצילום. הפסלים : יוזף וגיטל (2014) צילום הדמויות כשכובעיהם, בסגנון  המאה הקודמת, הינם פסלי מתכת מרותכת. הדמויות בכל הצילומים מטושטשות, בעוד שהחפצים המפוסלים ברורים ונוכחים. הנמשל: עובדת האדם החולף מן העולם בעוד שהחפצים נשארים ע"מ לספר את סיפורו.

בן-עמי אורנה,קריעה

 בן-עמי אורנה,קריעה, 1996, מתכת

מקורות לעיון:

אהרונסון מאיר : "ארעי באופן קבוע" –קטלוג תערוכת אורנה בן עמי במוזיאון לאמנות ישראלית ברמת גן (מרץ 2001)

אופק, רותי, "אורנה בן עמי-פיסול בברזל" , המוזיאון הפתוח תפן, תפן2004.

קופלר חנה , אלסנדרו מאסי וחיים באר , "20 שנות פיסול בברזל", 2014 .

'Orna Ben Ami' Centre di arte contemporanes –Rome , Rome, 2003.

 

כל הזכויות שמורות ללקסיקון לאמנות ישראלית ודוד גדנקן